המועצה להשכלה גבוהה (המל”ג) 

המועצה להשכלה גבוהה (המל”ג) היא המוסד הממלכתי לענייני השכלה גבוהה בישראל, ומתווה את מדיניות מערכת ההשכלה הגבוהה.

המל”ג הוקמה מכוח חוק המל”ג התשי”ח – 1958, כתאגיד סטטוטורי עצמאי ובלתי תלוי. הקמתה נועדה ליצור הפרדה בין המערכת הפוליטית לבין מערכת ההשכלה הגבוהה, על מנת להבטיח שלא תהיה פגיעה בחופש האקדמי. החוק מגדיר את סמכויותיה, הרכבה, ואופן פעולתה של המועצה.

הוועדה לתכנון ותקצוב (הות”ת)

הוועדה לתכנון ותקצוב (הות”ת) הינה הגוף האחראי על תקצוב מערכת ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל. הות”ת קובעת את התקציב הרגיל של המוסדות האקדמיים וכן את תקציב הפיתוח, תוך התחשבות בצרכי החברה והמדינה, שקידה על קידום המחקר וההשכלה, ושמירה על החופש האקדמי והמינהלי של המוסדות

malag2

אודות הקרן

קרן אדמונד דה רוטשילד (ישראל) פועלת ליצירת חברה ישראלית צודקת, מלוכדת ומשתפת, ומניעה תהליכים עמוקים של שינוי חברתי במטרה לקדם את המצוינות, הגיוון והמנהיגות באמצעות ההשכלה הגבוהה. כממשיכת דרכה של מורשת פילנתרופית בת למעלה מ-130 שנים, מגשימה הקרן את המחויבות ארוכת השנים של משפחת רוטשילד לרוח החלוצית של מדינת ישראל ומשקיעה בסוכני שינוי ובקידום החלוצים החדשים שלה.

הקרן, הפועלת במסגרת הרשת הבינלאומית של קרנות אדמונד דה רוטשילד ברחבי העולם, יוזמת  עשרות פרויקטים חדשניים ברחבי הארץ שמטרתם לצמצם את הפערים בחברה ולטפח מנהיגות צעירה.

פעולותיה של הקרן למיצוי ההשכלה הגבוהה בקרב קהילות רבות ככל האפשר, לקידום מחקר אקדמי חדשני, לרתימת אמנים למעורבות חברתית, להשקעה במודלים כלכליים-חברתיים פורצי דרך ולטיפוח מנהיגות צעירה ומחויבת, משפיעות על חייהם של עשרות אלפי אנשים ומעצבות את פניו של דור ההמשך לחלוצי ישראל וליזמיה

תחומי הפעילות שלנו

כדי לממש את חזונה ולהעמיק את השפעתה על החברה הישראלית פועלת קרן אדמונד דה רוטשילד  בחמישה תחומים:

  1. מיצוי השכלה גבוהה במטרה לצמצם פערים בחברה הישראלית, באמצעות קידום מוביליות חברתית של צעירים מאוכלוסיות פריפריאליות על ידי רכישת השכלה גבוהה ותרגומה לתעסוקה הולמת.
  2. מצוינות אקדמית, כדי לסייע בפיתוח דור החוקרות והחוקרים הבא, לקדם מחקר חדשני ותרום לפיתוח המקצועיות והמצוינות בעשיה פילנתרופית.
  3. אמנות, במטרה לרתום אמנים למעורבות חברתית באמצעות יצירתם;
  4. יזמות אימפקט, במטרה לייצר את התשתיות לבניית אקו-סיסטם יזמות האימפקט בישראל ולהזרים הון כלכלי חדש לפתרון אתגרים חברתיים וסביבתיים.
  5. מנהיגות, במטרה להקים עתודה של צעירים מובילים, בעיקר מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, שישתלבו בעמדות השפעה בחברה הישראלית.
Edmond de Rothschild Center Logo 03-04

שותפויות אדמונד דה רוטשילד הוקמה על ידי קרן אדמונד דה רוטשילד בשנת 2016, והינה הזרוע החברתית של הקרן, המגשימה את חזונה לבניית חברה ישראלית שוויונית ומלוכדת בה לכל אחד ואחת ניתנת הזדמנות שווה להשפיע, להצליח ולהגשים את הפוטנציאל האישי ללא קשר למגדר, אתניות, תרבות או דת.

אנו בשותפויות רוטשילד מאמינים שפסיפס הזהויות הייחודי אשר מרכיב את החברה הישראלית מהווה הזדמנות יקרת-ערך להגשמת חזון זה וליצירת חברה בריאה ומתקדמת בה מועצם הטוב המשותף. לפיכך אנו פועלים לאיתור צעירים מובילים ובעלי פוטנציאל , בעיקר מהפריפריה החברתית-גאוגרפית, להכשירם במטרה לפתח את הדור הבא של מנהיגות צעירה במדינת ישראל, מנהיגות בעלת תפיסות עולם חברתיות, המהווה מודל לחברה משותפת בר-קיימא, המושתתת על עקרונות של צמצום פערים, שוויון הזדמנויות, סולידריות וכבוד הדדי.

התכניות המופעלות על ידינו משלבות בין הרחבת ההשכלה והידע לבין פיתוח אקטיביזם חברתי ומסוגלות עצמית תוך מתן ליווי, הכוונה והקניית כלים אישיים וקבוצתיים להשפעה. אנו שמים דגש מיוחד על גיוון חברתי ומשתתפי התכניות מגיעים מכל מגזרי הקשת החברתית בישראל: דתיים ולא דתיים, ערבים, דרוזים ובדואים, מהגליל בצפון ועד הנגב בדרום.

כיום מפעילה שותפויות רוטשילד שש תכניות מרכזיות:

קו הזינוק –תכנית הפועלת מאז 2002, במודל ייחודי המלווה צעירים במהלך 10 שנים – מהתיכון ועד לאמצע שנות ה-20.

קו הזינוק

שגרירי רוטשילד – תכנית לפיתוח מצוינות אישית וחברתית, הממוקדת בסטודנטים לתואר ראשון.

שגרירי רוטשילד

צוערי רוטשילד – מופעלת במסגרת "עתודות לישראל" בשיתוף משרד החינוך ומשרד הפנים, ומשתתפיה הם סטודנטים לתואר ראשון ושני בתחומים של תכנון אורבני וחינוך בלתי פורמלי.

צוערי רוטשילד

תקווה ישראלית באקדמיה – חלק מפרויקט "תקווה ישראלית", פרויקט הדגל של נשיא המדינה ראובן ריבלין. תקווה ישראלית באקדמיה

מסא'ר – תכנית מנהיגות קהילתית חברתית לצעירים מהחברה הערבית.

 מובילים באקדמיה – קבוצת השפעה עתידית של סוכני שינוי, מכלל המוסדות האקדמיים בישראל, שתפעל לקידומה של מערכת אקדמית מצטיינת, לומדת, חדשנית, יוזמת וצופה פני עתיד לטובת קידום המחקר הבסיסי, המחקר היישומי, הסטודנטים וכלל המשק.

אנו מאמינים שבאמצעות התכניות שלנו בכוחנו לשנות את המציאות במדינת ישראל וגאים בכך שארגונים רבים מהמגזר הציבורי, העסקי, האקדמי והחברתי בוחרים להיות שותפים שלנו בעשייה.

מאות צעירים משתתפים בתכניות השונות מדי שנה, ויחד עם מאות הבוגרים הם מהווים רשת משמעותית של מנהיגות צעירה בעלת חזון משותף של מובילות, מצוינות ואחריות חברתית עמוקה, הפועלת למען עתיד משותף טוב יותר.

shutfuyot